Gönüllü, herhangi bir karşılık beklemeksizin, maddi fayda gözetmeden yapılan her türlü fayda sağlayan işleri gerçekleştiren kişi demek. Peki gönüllülük esaslı çalışmalardan bizlerin payına düşen herhangi bir şey yok mu? Neden gönüllü olmalıyız? Faydaları neler? Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim, iyi okumalar.

1)Gönüllülük sizi başkalarına bağlar

Gönüllülüğün en iyi bilinen faydalarından biri toplum üzerindeki etkisidir. Gönüllüler genellikle bir topluluğu bir arada tutan kişilerdir. Gönüllülük, topluluğunuzla bağlantı kurmanıza ve onu daha iyi bir yer haline getirmenize olanak tanır. En küçük görevlere yardım etmek bile ihtiyacı olan insanların, hayvanların ve kuruluşların yaşamlarında gerçek bir fark yaratabilir. Bu faydayı görmek sizde iyileştirici güç olacaktır.

2)Gönüllülük, yeni arkadaşlar ve bağlantılar kurmanıza yardımcı olur

Yeni arkadaşlar edinmenin ve mevcut ilişkileri güçlendirmenin en iyi yollarından biri, birlikte ortak bir faaliyette bulunmaktır. Gönüllülük, özellikle bir alanda yeniyseniz, yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Gönüllülük aynı zamanda toplumla bağlarınızı güçlendirir ve destek ağınızı genişletir, sizi ortak ilgi alanlarına, ortak amaç kaynaklarına, eğlenceli ve tatmin edici faaliyetlere sahip kişilerle buluşturur.

3)Gönüllülük özgüveni artırır.

Gönüllülük, özgüveninize, öz saygınıza ve yaşam memnuniyetinize sağlıklı bir destek sağlayabilir. Başkaları ve toplum için bir şeyleri değiştirdiğinizi görmek size çok iyi gelecektir. Gönüllü olarak rolünüz de size gurur ve kimlik duygusu verebilir. Kendiniz hakkında ne kadar iyi hissederseniz, yaşamınız ve gelecekteki hedefleriniz hakkında olumlu bir görüşe sahip olma olasılığınız o kadar artar.

4)Gönüllülük, fiziksel olarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Gönüllülük her yaşta sağlığınız için iyidir, ancak özellikle yaşlı yetişkinler için ekstra faydalıdır. Araştırmalar, gönüllü olanların, katılımcıların sağlığı gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda bile, gönüllü olmayanlara göre daha düşük bir ölüm oranına sahip olduğunu bulmuştur. Gönüllülüğün ayrıca kronik ağrı veya kalp hastalığı semptomlarını azalttığı da gösterilmiştir.

5)Gönüllülük: Mutluluk etkisi

Başkalarına yardım etmek, birçok çalışmanın gösterdiği gibi mutluluğu ateşler. London School of Economics’teki araştırmacılar, geniş bir Amerikalı yetişkin grubundaki gönüllülük ve mutluluk ölçüleri arasındaki ilişkiyi incelediklerinde, Sosyal Bilimler ve Tıp’ta yapılan bir araştırmaya göre, daha çok insanın gönüllü olduğunu, daha mutlu olduklarını gördüler. Hiç gönüllü olmayan insanlarla karşılaştırıldığında, “çok mutlu” olma olasılığı her ay gönüllü olanlar arasında % 7 ve her iki ila dört haftada bir gönüllü olanlarda% 12 arttı. Araştırmacılar, haftalık gönüllüler arasında % 16’sının çok mutlu hissettiğini ortaya koyuyor.

6)Diğer Yaşam Biçimleri Hakkında Bilgi ve Anlayış Edin

Gönüllülük sizi topluluğunuzun daha önce hiç bulunmadığınız yeni bir bölümüne götürebilir.Bu deneyim, sizden farklı olan diğerlerine dair anlayışınızı genişletebilir.

Yetiştirilme tarzınızdan farklı kültürler ve yaşam biçimleri hakkında bilgi edinmek, sosyal esnekliğinizi artıracak ve dünya görüşünüzü genişletecektir. Aynı zamanda diğer insanların uğraştığı konular hakkında farkındalık yaratacak ve empati, takım çalışması gibi önemli sosyal becerileri artıracaktır.

7)Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

2015 yılında, Birleşmiş Milletler (BM) önümüzdeki 15 yıl için sürdürülebilir kalkınma gündemini açıkladı. 

17 hedef vardır ve bunların çoğuna sürdürülebilir ve sorumlu gönüllülük programları aracılığıyla katkıda bulunulabilirsiniz

Bu gönüllü olma nedeni, size dünyanın en büyük zorluklarından bazılarını ele almanın ve küresel toplulukta aktif bir rol oynamanın bir parçası olmanız için bir çıkış noktası sağlar.

Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar deli olan insanlar, değiştirenlerdir.” – Steve Jobs

e-Gönüllü ile mümkün!

Pandemi dönemiyle birlikte fiziksel gönüllülük faaliyetleri durma noktasına gelmiş olsa da e-Gönüllü ile tek tıkla dijital gönüllülük mevcut!

Sen de bizlere katıl!

One Comment

Leave a Reply