Dijitalleşmenin Sivil Topluma Kazandırdığı 5 Avantaj

Dünyanın içinde bulunduğu durum dolayısıyla zorunlu olarak hız kazanan dijitalleşmeden, gönüllülük faaliyetleri de faydalandı. e-Gönüllü öncülüğünde artan dijitalleşme sonucunda ortaya çıkan durum, STK’ların ve gönüllülerin dijital gönüllülüğün pek çok kazanımı olduğunu görmesini ve pandemi sonrası dönemde de dijital gönüllülüğün devamını sağlamaya karar vermelerini sağladı. Bu yazıda dijital gönüllülüğün önemli 5 kazanımının neler olduğuna birlikte göz atacağız.

  1. Konum Özgürlüğü – Coğrafi sınırları ortadan kaldırmak!

Dijital gönüllülük kavramı, çeşitli gönüllü faaliyetlerin online şekilde gerçekleştirildiği ve bu sebeple gönüllülerin konumlarının önem teşkil etmediği bir durumu ifade ediyor. İşte bu yüzden dijital gönüllülük yapmak istediğinizde, dünyanın herhangi bir yerinde ve hatta uzayda bile olabilirsiniz!

  1. Zaman – Zamanın sınırlarını ortadan kaldırmak!

Gönüllülük yapmak için başkaları tarafından belirlenen zamanlar size uymuyorsa dijital gönüllülük sizler için bu problemi de çözüyor. Dijital gönüllülük sayesinde size en uygun zamanlara gerçekleşen projeleri bulabiliyor ve zaman sınırlaması olmayan çeviri, sosyal medya vb. gönüllülük faaliyetleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun yanında, ulaşımda geçen süreyi de dert etmek zorunda değilsiniz çünkü tüm gönüllülük faaliyerini kendi evinizden ve istediğiniz herhangi bir konumdan gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

  1. Bütçe – Maddi sınırları ortadan kaldırmak!

e-Gönüllülük sayesinde STK’lara destek olurken, daha az maliyetli projelerde de yer alabileceksiniz. Gönüllüler katıldıkları projelerde kendi ulaşım, konaklama gibi harcamalarını ödemek zorunda olduklarından dijital gönüllülük bu açıdan da sınırları ortadan kaldırmaktadır. Harcanan ulaşım, konaklama vb. giderlerin büyük bir kısmı online gönüllülük faaliyetleri ile ortadan kalkıyor ve her türlü arkaplan ve gelir seviyesinden insan gönüllülük yapabiliyor.

  1. Kontrol edilebilirlik – Kapalı kapıları ortadan kaldırmak!

e-Gönüllü olarak bizler, iş birliği içerisinde olduğumuz partner sivil toplum kuruluşlarımızın şeffaf ve gönüllüler tarafından tüm faaliyetlerin kontrol edilebilir ve doğrulanabilir olmasına oldukça önem veriyoruz. Bu sebeple e-Gönüllü üzerinden katılacağınız dijital gönüllülük faaliyetleri kontrol edilebilir ve şeffaftır. Kapalı kapılar, projeler ve kurumlar hakkında gizli bilgiler yoktur!

  1. Fırsat eşitliği – Sosyal sınırları ortadan kaldırmak!

Tüm bu saydığımız sınırlar ortadan kalktığında  elbette sosyal sınırlar da ortadan kalkmakta ve hünyanın her yerinden gönüllüler eşit fırsatlarla gönüllülük yapabilmektedir. Ayrıca e-Gönüllü tüm gönüllülerine nitelikli gönüllülüğü arttırmak için düzenli olarak eğitimler, seminerler ve etkinlikler sunmaktadır. Bu sayede de fırsat eşitliği desteklenmekte ve sınırların ötesinde gönüllülük yapılmaktadır.

Pandemi döneminde e-Gönüllü sayesinde etrafımızda yaygınlaşan dijital gönüllülük kavramı ve bu beş önemli kazanımı, pek çok insan için dijital gönüllülüğün vazgeçilemez hale gelmesine sebep oldu. İşte bu yüzden, gelecekte de dijital gönüllülük artmaya, konuşulmaya ve sınırların ötesine iyilik, adalet ve insani değerleri taşımaya devam edecek!

berfuege

berfuege

Thinks, learns, and writes about social innovation, gender equality in the sociopolitical sphere, and youth.

Leave a Reply