Sıkça Sorulan Sorular

e-Gönüllü nedir?

e-Gönüllü, STK’lar ile gönüllüleri dijital platformda bir araya getirerek sağladığı online gönüllülük sistemi & teknoloji işbirlikleriyle sivil toplum kuruluşlarının dijitalleşme süreçlerine destek sağlayan bir sosyal girişimdir. Geçmiş sivil toplum deneyimlerimizde fark ettiğimiz ihtiyaçlara yönelik kurulan e-Gönüllü, sivil toplum örgütlerinin dijitalleşme süreçlerine destek sağlayarak uçtan uca dijital gönüllülük faaliyetlerini yürütmektedir.

Neden e-Gönüllü Kahramanı olmalıyım?

e-Gönüllü, Türkiye’nin ve dünyanın her köşesine gönüllülüğü ulaştırmayı ve bu bilinci sivil topluma yaymayı amaçlayan bir girişimdir. Gönüllülük bilincinin hepimizin içinde olduğunu ve birçoğumuzda açığa çıkmayı beklediğini biliyoruz. Bu yüzden sizleri gönüllülük ekosistemine kazandırmak ve faaliyetlerinizi tek tıkla, bulunduğunuz yerden devam ettirmeniz için durmadan çalışıyor ve bünyemize birbirinden değerli yerel ve uluslararası STK ları eklemeye devam ediyoruz. Bu bağlamda sen de gönüllülük çalışmaları gerçekleştirmek ve yaşadığımız dünyaya bir değer katmak istiyorsan aramıza hoş geldin! 🙂

Bir STK'ya üye olmadan da gönüllülük yapabilir miyim?

Elbette. e-Gönüllü başvuru formunu doldururken e-Gönüllüsü olmak istediğiniz sivil toplum kuruluşu bölümünde Bağımsız (STK’ya bağlı olmadan faaliyet göstermek istiyorsanız) seçeneğini seçerek gönüllülük yapabilirsiniz.

Hangi derneğe üye olmalıyım?

Hangi derneğe üye olacağınız konusunda soru işaretleriniz varsa https://egonullu.com/sivil-toplum-kuruluslari-partnerliklerimiz/ linkinden işbirliği içinde olduğumuz STK ları görebilir ve onlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl e-gönüllü olabilirim?

  • e-Gönüllü Başvuru Formu: İstediğiniz STK yı/ları seçerek ya da bir STK’ya üye olmadan gönüllülük yapmak için e-Gönüllü başvuru formumuzu doldurursunuz. 

e-Gönüllülük Süreci: Zaman ve mekan fark etmeksizin bulunduğunuz konumdan e-STK’larımızın dijitalleşme süreçlerine destek sağlarsınız!

Neden Slack kanalını kullanıyoruz?

Slack; tüm ekip üyelerinin iletişimini sağlarken içerisinde farklı odalar açma imkanı sayesinde sizleri dahil olmak istediğiniz STK larla buluşturur. Aynı zamanda tüm iletişimden haberdar olmamızı sağlayan bir platformdur. Slack uygulaması bu ihtiyacı gidermek adına geliştirilmiş bir takım içi iletişim ve etkileşim platformudur.

Birden fazla STK ya üye olabilir miyim?

Elbette. Aktif olacağınız sayıda STK ya üye olmanız hem sizin sosyal yaşamınız için hem de STK’ların projelerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için önem arz etmektedir.

Uzaktan gönüllülüğü nasıl yürüteceğiz?

e-Gönüllü pandemi döneminde kurulmuş bir sosyal girişimdir. Dijitalleşen dünyada teknoloji ile gönüllülüğü entegre etmeyi amaçlar. STK’ların sosyal medya, online ortamda yapacağı her türlü çağrıya ulaşabilir ve yardımınızı bu yolla gerçekleştirebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz STK’ların duyurusu ile yetkin olduğunuz bir konuyu gönüllülük esaslı gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz.